Kíváncsiak vagytok, mi volt az, amire eddigi (15 éves) papi életem során a legtöbb pozitív visszajelzést kaptam? Mert papoknak bizony nem adnak (nem mernek adni) még pozitív visszajelzést sem (hát még negatívat…)! De én kaptam azért időnként! Főleg akkor, amikor az alább közreadott titkos életvezetési tanácsokat igyekeztem megosztani, ahol csak lehetett: szószékről, gyóntatószékben, lelkivezetésben. Kíváncsi vagyok, Ti mit szóltok majd hozzá! Persze – sietek hozzátenni – nem a magam bölcsessége… Megígérem, hogy a végén megadom a forrást is, akit most (nagyon kis változtatásokkal) idézni fogok. Most azonban, ad rem, térjünk haladéktalanul a tárgyra! Milyen fontossági sorrend betartására is van szükség, ha valaki felteszi magában, hogy mostantól kezdve jobb életet (és intenzívebb lelki életet) akar élni?
A sikeres (=spiritualitásra is érzékeny) életet élni kívánók számára mindenekelőtt hasznos bizonyos elsőbbségeket szem előtt tartani.
1. Az első prioritás az alvásé. Meg kell adnunk a testnek a megfelelő alvásidőt, amennyire csak annak szüksége van. Ha valaki elhatározza, hogy fél órával korábban felkel imádkozni, akkor fél órával korábban le kell feküdnie aludni, különben az imaidő alatt fog bóbiskolni. Akkor pedig már jobban esik az ágyban. A kialvatlan ember éppoly kevéssé képes éberen jelen lenni Isten számára, mint embertársai számára.
2. A második prioritás véleményem szerint megadni testünknek azt a mozgást, amennyire annak szüksége van: sportolás, séta, futás, jógagyakorlatok, gimnasztika vagy bármi más. Ez különösen vonatkozik egyetemistákra és olyanokra, akik munkájukat az íróasztal mellett végzik. Ez az életfontosságú mozgás ranglistánkon megelőzi az imádságot, különben rablógazdálkodást folytatunk testünkkel szemben.
3. A harmadik prioritás az imádság. Erre egy következő blogban még visszatérek. :)
4. A negyedik prioritás az, hogy időt szenteljünk azoknak az embereknek, akikekel együtt élünk, legyen az a családunk, vagy a lakóközösség, szerzetesrend, amelyben élünk. Ez nem jelent túl sok időt, azt viszont csak úgy, önmagáért kell rájuk szentelnünk, különben nem tudunk emberi módon egymás mellett élni.
5. Az ötödik priortás a munka, amelyre még így is elegendő idő marad. A munka semmiképpen sem előzheti meg a többi prioritást. Miatta nem szabad a többit elhanyagolnunk!
Szerbusztok! (Ja, aki nem ismerné, vö.: Jálics Ferenc: Szemlélődő lelkigyakorlat, Manréza - Korda, Budapest, 1996, 351-352. o.)
Utolsó kommentek