Az alábbi történethez kevés kommentár is elegendő. Egy európai hospice-önkéntes vallomása egy sorsformáló találkozásról. Az írás érdekes kérdéseket vet fel elmúlásról, együttlétről, szolidaritásról. Talán nem túl erőltett a párhuzam a közelgő nagyböjttel, amely a lemondás, a törékenységgel való szembesülésének időszaka (is). A történet a szerző szívélyes engedélyével szerepel a jezsuita blogon. A ferdítésekért fab3 a felelős.
Mari, [ki történetünk idején az önkéntes-iroda vezetője-fab3] megkért, hogy kísérjem el egy haldokló férfi, József házába, hogy támaszt nyújtsunk Józsefnek és Annának, aki József gondozója és társa.
Igazi megtiszteltésként éltem meg, hogy meghívtak ebbe a szent térbe. Megtudtam, hogy Józsefnek - akit korábban sem én, sem Mária nem ismert, hanem a hospice irányított hozzájuk - csupán napjai vannak hátra. Kellemetlen érzések környékeztek: fenntartások, hogy mire számítsak, hogyan tudnék segíteni stb.? Emellett a szorongás általános érzése, gyengeség érzése vett erőt rajtam. [...]
Elmentünk József házába, ahol sokkoló látvány fogadott. Koszos lakás, szemét mindenfele. A függönyök behúzva, sötétség, áporodott levegő. József látványa szintén megilletett. Érthető módon csontsovány, fájdalmasan sovány. Küszködik a légzéssel. Megtört, és nyilvánvalóan nagyon beteg.
Szerencsére hamar megszoktam ezt a szokatlan helyzetet és túl tudtam magam tenni a kezdeti benyomáson. Felismertem, hogy egy haldokló, a halál jelenlétében vagyok. Megéreztem a helyzet mélységét. Valóban jelen voltam és eltűnődtem, hogyan tudnék segíteni. Megéreztem a szoba meghitt légkörét. Mari és én szóba elegyedtünk Józseffel és Annával, és felajánlottuk segítségünket, ami érzelmi segítségnyújtásban és hozzájuk társulásban valósult meg.
Ez hosszas, békés csendperiódusokhoz vezetett, melyet József nehéz légzése és egy-egy szomorkás anekdotája tagolt, amint el-eltöprengett életének néhány eseményén. A szoba csendes volt, mi csak ültünk és figyelmesen hallgattunk: Józsefre, és a csendre. Ott ültünk szeretet- és tiszteletteljes hallgattásban. [...] [Még most is - fab3] érzem azt a tiszteletet, látom magam azon a megszentelt helyen, vígasszal tölt el, belső békét érzek, csendet, Isten csendjét. [...]
Ott ültem és imádkoztam ezekért az emberekért – a csendben, együtt ezekkel az emberekkel, a szeretet teljességének belső dinamizmusában. A körülmények ellenére, egészen világossá volt a szeretet és együvé tartozás, a biztonság érzése a halál küszöbén, és a félelem teljes hiánya.
Mikor elérkezett az idő, mikor éreztük, hogy menni kell, elindultunk. Megszorítottam József kezét, kezét két kezem közé szorítottam. Keveset beszéltem, sokat mondtam. Átöleltem Annát, ugyanazt üzenve neki is. Egy órát töltöttünk el náluk.
Gondolatokat ébredtek bennem közösségről, együttlétről. Arról, hogy együtt vagyunk, ha csak egy kis időre is, és ez az egység erővel töltöti el a jelenlevőket. Elgondolkodtam Szent Benedek tanácsán is: ’Mindig tartsd szem előtt a halált!’ A félelem gyökere a megsemmisülés, egyfajta személyes halál. És itt, hogy együtt, szeretettel néztünk szembe a halállal, a halál elvesztette a félelemből nyert hatalmát. Már nem kerekedhet fölénk. Erről Jézus gyógyító szolgálata jut eszembe, és a szeretet átalakító ereje. A szeretet erősebb a halálnál.
Marival elhagytuk Józsefék lakását. Az úton beszélgettünk a történtekről, és mindketten bevonódtunk csodálatos tapasztalataink megosztása által. Marit egészen addig nem igazán ismertem. Beszéltünk a tapasztalatainkról, és felimertük, hogy ugyanúgy érezünk. Beszéltünk Istenről, beszéltünk a Szentlélekről. Marinak nagyon más hite van mint nekem. Bár az ő istenhite nem szentháromságos, ő is utalt a Lélekre. Nem a különbözőségről, hanem a hasonlóságról beszéltünk. Mindketten éreztük az egymással megosztott és erőteljes szeretetet ebben a tapasztalatban: Isten jelenlétének titokzatos és erőteljes voltát, ami egyszerre magához vonz és szabaddá tesz. Igazi mély és tápláló tapasztalatként éltem meg, ami valóban mély benyomást tesz bárkin, aki átéli.
Utolsó kommentek