A napokban egy szokatlan kampány vette kezdetétaz Egyesült Királyságban, az "ateistabusz". Oldalán ez áll: "There's probably no God. Now stop worrying and enjoy your life" (Vsz nincs Isten. Namármost hagyd abba az aggódást és élvezd az életet).
A kampány elindítója egy Ariane Sherine nevezetű újságírónő, 2008 június 20.-i cikkével (http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2008/jun/20/transport.religion) kisebb lavinát indított el. Egy nap, amikor meglátott egy keresztény hirdetést egy buszon, amelyet enyhén fenyegetőnek talált, utánanézett, hogy mi megengedett és mi nem a reklámvilágban és felfedezte, hogy a "valószínüleg" szó használata mentesítí a hirdető felet a bizonyítás kötelezettsége alól (lásd: "Valószínüleg a legjobb sör a világon" és hasonlók).
Elindított egy gyüjtést (http://www.justgiving.com/atheistbus), 5500 angol fontot célozva meg, hogy négy hétig látható legyen London-szerte a humanista üzenet. A megirányzott célt jócskán túllépték, már 100.000 fölött tartanak. Az egyetlen offline adakozó a maga 5.500 fontjával Richard Dawkins, akinek a "God Delusion" c. könyvét már egy ideje próbálom elolvasni, hogy érdemlegesen hozzá tudjak szólni, de egyszerűen nincs rá idő-keret...
Elég könnyű elképzelni, hogy milyen reakciókat keltett mindez, viszont ezt most hagynám és mindenkire rábízom a személyes reakcióját, de mindezek előtt egy másik szempontot is felhoznék.
Ahogyan Sherine ateista-kampányt indított egy keresztény hirdetésre reagálva - ezáltal a reklám az ellenkezőjét érte el - ugyanúgy Dawkins vallásellenes kirohanásai is közvetett módon hozzájárultak a kreacionizmus megerősödéséhez. A Guardian október 25-i számában megjelent interjúban (http://www.guardian.co.uk/science/2008/oct/25/richard-dawkins-religion-science-books) arra a felvetésre, hogy sokan "a kreacionizmus leghatékonyabb rekrutálójának" tekintik, azt válaszolta, hogy "Hát igen, ha azt mondod valakinek, hogy hülye, az biztosan nem a legjobb mód arra, hogy barátokat szerezz és embereket befolyásolj..."
Ezt szerintem akár zárszónak is tekinthetjük. Attól függetlenül, hogy valaki keresztény vagy ateista, ha agresszíven "nyomul" vagy a másik oldalt hülyének tekinti, akkor annak, ami ebből születik nagyon kevés köze lesz a valósághoz és több köze a fel nem dolgozott indulatokhoz.
Utolsó kommentek