Pár évvel ezelőtt szerencsém volt egy érdekes témát kutatni. Akkor még térképészhallgató voltam, ugyanakkor nagyon érdekelt a pszichológia. Össze is hoztam egy kis interdiszciplináris dolgozatot a kognitív térképekről, pontosabban azok torzulásáról. Mindennek inkább személyes jelentősége volt, mármint hogy megtapasztaltam, hogy lehetséges különböző természetű dolgokkal egyszerre foglalkozi (itt említeném például a vallás és tudomány témakörét). Az említett kognitív térképek olyan mentális képek, amik a környezetünkről alakulnak ki, ezek természetesen bizonyos fejlődésen mennek át és ugyanakkor torzulhatnak is. Ez a torzulás nem az objektíve, hanem a szubjektíve fontosabb helyek körül történnek, és ennek eredményeképpen olyan mentális térképet eredményeznek, mintha egy nagyítót raknánk a bizonyos terület fölé. A fizikai világban az ennek megfelelő jelenség a gravitáció, vagy ahogy Einstein óta tudjuk: a téridő torzulása. Mindkét esetben arról van szó, hogy ahol egy súlyosabb objektum helyezkedik el, a kisebb dolgok arrafele fognak elmozdulni. Egyik esetben súlyos érzelmek, erős motivációk, másik esetben pedig nagy tömegű objektumok okozzák a torzulást.
Később meg azt vettem észre, hogy ugyanúgy, ahogyan a téridő meg a kognitív térkép is torzul bizonyos nagy tömeg körül, bizony a kommunikáció is megszenvedi az ilyen szubjektív súlypontok jelenlétét. Olyan gondolatok, amelyek normális körülmények között "egyenes vonalú, egyenletes mozgással" rendelkeznek (objektív, faktuális állítások) hirtelen körpályára állnak ilyen nagytömegű mentális objektumok körül és csak keringenek és keringenek, míg kigondolójuk mindvégig abban a hitben él, hogy nyugodtan haladnak céljuk felé és ugyanazt képviselik, mint kigondolásuk pillanatában. Függetlenül az eredeti elgondolástól, mindenkinek lesz egy olyan sajátos értelmezése, amely szorosan kapcsolódik az ő egyéni történetéhez. Az eredeti jelentés teljesen átalakul, a kommunikáció meghiúsul.
Ez rossz hír a kommunikációt illetőleg, mivel ha ez igaz és mindenkinek a fejében más-más a konstelláció (egyre jobb a kép:)), akkor még ha ugyanazok a gondolatok indulnak is, nem mind ugyanazt az utat fogják bejárni. A filozófiában már régóta ismeretes az az elmélet, mely szerint a nevek egyrészt utalnak, másrészt meg jelentésük van. Amíg a jelentés állítólag objektív, a minden jelentés mögötti idea, gondolat egyénenként változik. Ha a torzult tér képét ezzel összehozzuk, akkor oda lyukadunk ki, hogy a kommunikáció, ha egyáltalán létezhet is, kész csoda. Ha meg nem hiszünk a csodákban, akkor be kell látnunk, hogy a kommunkiáció lehetetlen. Semmi garancia arra, hogy amit én ki szeretnék fejezni, az, és pontosan az érkezik meg, ugyanis dolgok ezer meg ezerféleképpen állhatnak össze értelmes jelenséggé. Ha visszajelzést is kapok, amiből arra lehetne következtetni, hogy "átjött", az sajnos nem jelent semmit...
Vagy mégis? Lehetséges-e úgy körüljárni ezt a témát, hogy az eredmény ne hasonlítson egy Északi-sarkon használt iránytűhöz?
Utolsó kommentek