Ezekben az órákban Barack Obama elnök látogatása zajlik az Egyesült Államok egyik leghíresebb, Notre Dame nevű katolikus egyetemének tanévzáró ünnepségén. Amint azt hírforrásokból már rég tudni lehetett, az ellentétes vélemények és a két táborra oszlottak szembenállása jellemezte az elmúlt hónapokban az előkészületeket, és jellemzi ezen pillanatokban is a fogadást. Az ok nagyon egyszerű: az egyetem azt az elnököt hívta meg a tanévzáróra, aki januári beiktatása óta (amint azt kampánya alatt is kimondta), a Bush kormány idején életben lévő abortusztilalmat nem támogatja. A diákok fele és azok szülei arra szólították fel az egyetem vezetőségét, hogy vonja vissza a meghívást, és a katolikus egyház erkölcsi tanításához híven határolódjon el Obamától. Másrészt köztudott volt, hogy a katolikus egyetem az elmúlt években a őssejtkutatás egyik vezető intézményévé vált, amit katolikus körökben szintén illik elítélni.
Az abortuszellenes kampányolók, akik már napok óta letáboroztak az egyetem területén, és ott virrasztanak, azzal is fenyegetőztek, hogy bojkottálják az ünnepséget, amelynek keretén belül Obama elnököt az egyetem tiszteletbeli doktorrá avatja.
Már szombaton reggel több, mint 100 protestáló vonult végig az egyetem campusán, és rendőrségi jelentések szerint 19 embert előállítottak.
Obama elnök támogatja az abortusszal élni kivánók jogait, ugyanakkor olyan kijelentést is tett, hogy ez csak nagyon ritka esetben fordulhat elő. A Notre Dame-en zajló események kicsiben ugyan, de visszatükrözik az EÁ-nak azon megosztottságát, ami évtizedek óta jellemzi az ország lakosságát ebben a kérdésben.
A katolikus egyház és sok más keresztény felekezet szerint az abortusz és az embrióknak az őssejtkutatásra való használása ellenkezik a krisztusi tanítással, és mint ilyen elítélendő bűn, törvénynek kellene tiltania.
Liberális nézet szerint a nőnek joga van a benne lévő magzatról dönteni, másrészt a méhen kívül született embriót fel lehet használni az őssejtkutatásban. Teszik ezt abból a megfontolásból, hogy a kutatás segíthet megtalálni a gyógymódot az emberiséget veszélyeztető olyan betegségekre, amelyekre még nem találtak magyarázatot.
Obama elnök januári beiktatása után pár héttel egyszerűsített az őssejtkutatásra vontakozó törvényen is.
A Fehér Ház szóvívője szerint az elnök beszédében biztosan ki fog térni az abortusz és az embrión végzett őssejtkutats kérdésére, és arra is, hogy ez az egész országot érintő és megosztó téma.
A Gallup intézet 1995-ben kezdeményezett felmérést ebben a kérdésben. Pénteken közreadta legújabb eredményeit, miszerint a megkérdezettek 51%-a vallja magát abortuszellenesnek és 42%-a abortuszpártinak. Ezek a számok azért is érdekesek, mert 1995 óta először vallja magát abortuszellenesnek az Államok többsége.
(Adalékok: Az EÁ-ban a katolikusok nem alkotnak többséget a keresztény felekezeteken belül. Ugyanakkor számos egyetemet és iskolát működtetnek. Csak a jezsuita rend legalább 25 egyetemet tart fenn, annak ellenére, hogy a rendtagok száma csökken és a világi tanárok száma túlsúlyba került. Ezek közé tartozik pl. a híres George Town washingtoni egyetem, ahol az Államok leghíresebb jogi képzése folyik, a University of San Francisco, amelyet a nevelés területén végzett kutatásai tettek kiválóvá, a californiai Loyola Marymount - film és televízió szakon lett híres, de ide sorolhatnánk Santa Barbara-t, a new yorki Fordam-et stb.
Legtöbb államokbeli egyetem vezetősége vallja, hogy az egyetemnek nem kell külső tekitélyeknek megfelelnie. Az egyetlen autoritás, ami számít ezen a téren, az értelem autoritása. A legtöbb egyetem ezért hagyományosan ki is alakította az erre vonatkozó kánonját.
A katolikus egyetemek, értelemszerűen elfogadják a katolikus egyház tekintélyét, aminek különböző hatásai vannak vagy lehetnek a tudományosságra.
Például különbséget kell tenni "valláskutatás" és "teológia" tanítása között. Ez utóbbi ugyanis feltételez bizonyos kinyilatkoztatást.)
Az abortusz és az őssejtkutatás kérdése természetesen sokkal bonyolultabb, számunkra azonban, itt írdogálóknak és olvasóknak mindez csupán kis agytorna. Akikről viszont a döntés szól, azokra a kétszer kettő józansága hull rá.
A kérdés megítélése természetesen változatos, de nem biztos, hogy gyönyörködtető:
news.yahoo.com/s/ap/20090517/ap_on_go_pr_wh/us_obama_notre_dame
foxforum.blogs.foxnews.com/2009/05/16/ratner_ellen_obama_notre_dame/
Az utolsó 100 komment: