Az utóbbi időben erősen foglalkoztat a nevelés kérdése. Mi is az, amire lelki, emberi és szakmai formáció keretében egy jezsuita egyetemi kollégiumban törekednünk kell? Ennek egy aspektusa nagyon fontossá vált számomra, ezt szeretném veletek most megosztani.
Tézisem a következő: törekednünk kellene, hogy olyan képességeket fejlesszünk a diákokban, amelyek segítik őket a tartós és mély emberi kapcsolatok kialakításában és ápolásában, különös tekintettel a jó házastársi kapcsolatra.
Rövid indoklás:
1. Diákjaink későbbi boldogulásáért így tehetünk a legtöbbet.
Elég sok tudományos vizsgálati eredmény áll már a rendelkezésünkre arról, hogy az emberi boldogságérzet egyik legmeghatározóbb eleme a kapcsolatok minősége. A birtoklás, siker, élvezet, hatalom csak átmeneti ideig jelentenek örömforrást, míg azok az emberek, akiknek mély kapcsolataik vannak tartósan is boldogabbnak élik meg az életüket, sőt kimutathatóan egészségesebbek is. Egy jó házasság, különösen a mai bizonytalan és sebesen változó világban, az élet egyik legnagyobb erőforrása lehet (ld. Kopp Mária írásai).
2. Diákjaink szakmai előmenetele szempontjából is meghatározó a kapcsolatok képessége.
Csíkszentmihályi Mihály számos kiemelkedő szakmai eredményt felmutató ember életét vizsgálta, és azt találta, hogy a kiemelkedőt alkotó emberek többsége úgy tartja, hogy a házastársuk nélkülözhetetlen segítséget jelentett eredményeik elérésében (ld. Kreativitás, 193-194). A stabil kapcsolati háttér nagymértékben segíti, hogy valaki kreatívan és odaadottsággal tudjon dolgozni, feladatára koncentrálni.
3. A jelenlegi helyzetben égetően fontos ez a kérdés.
A mai harminc év körüliek nagyon komoly kapcsolati problémákkal küzdenek. A válási statisztikák ijesztőek. Az együttéléses kapcsolatok még a házasságoknál is törékenyebbek. Nagyon sokan sodródnak az egyik átmeneti kapcsolatból a másikba. Hiányzik annak tudása, hogy hogyan lehet a kezdeti lobogás után átformálódó kapcsolatot elmélyíteni, tartóssá tenni. Pedig a mai harmincasok még viszonylag stabil családi hátteret láttak otthon, legalábbis a ma született gyerekekhez képest, akik közel negyven százaléka már eleve házasságon kívül jön a világra. (vö. Heti Válasz 2010, január 7, 13-15)
Talán 10 éve még nem is volt annyira sürgető, de ma kulcsfontosságú egyetemi kollégiumban is a kapcsolatra való nevelés.
Ti mit gondoltok erről?
Mi segítene ebben?
Utolsó kommentek