Február 2-án volt Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepe, ami a szerzetesi élet ünnepe is. Prédikációra készülve napokon át forgattam, egy könyvet, ami a ferences reguláról szól. Mindig is szerettem Ferencet, most is megérintettek a friss, ugyanakkor nagyon radikális mondatai. Egy másik szerzetesi ideál fényében az ember újra felfedezi a sajátját. Az olykor kellemetlenül nyersen csengő sorokban pedig megérzi a megtérésre szóló felhívást. Mélyen átéreztem, hogy megújulásra szorul a szerzetesi életem.
Azt hiszem, hogy Ignác és Ferenc, de talán az összes szerzetesalapító valahol rokon lelkek. Az evangéliumi élet iránti lelkesedés tölti be az életüket. Megérintve lenni Jézus által, olyannyira, hogy vágyakozni kezdeni az Ő életmódját követni, egészen a legkisebb részletekig. Szegény lenni a szegény Krisztussal, kész lenni nehézségeket is vállalni a keresztet hordozó Jézussal.
Szerzetesek sok mindent csinálnak: beteget ápolnak, tanítanak, prédikálnak, szegényekkel törődnek – mégis az szerzetesség szerepe az egyházban sokkal több, mint a cselekvés. Kajetan Esser, a ferencesség nagy kutatója, így fogalmazza ezt meg: „mindenek előtt és elsősorban saját létünk, szegény és szolgálatkész, bírvágy és érvényesülési vágy nélküli életünk által szolgáljuk az egyházat. Ilyen élettel vesszük fel a harcot azokkal a veszélyekkel, amelyek a kereszténységet belülről fenyegetik. Azáltal, hogy ’követjük a mi Urunk Jézus Krisztus szegénységét és alázatosságát’ (idézet Szt. Ferenctől), megtesszük a magunkét, hogy megváltó működése az egyházban folytatódjék, és közreműködünk az üdvösség művében.” Azt hiszem, hogy nem csak a kisebb testvérekre igaz ez.
Utolsó kommentek