Boldog újévet kívánok mindenkinek! Miután túléltük a maja világvégét, újra rácsodálkozhatunk világunk szépségeire. Ehhez ajánlom a Pi élete című filmet Ang Lee rendezésében. Gyönyörű látvány, a háromdimenziós mozi egyik mesterműve. Mindazonáltal komoly kérdéseket vetett fel számomra emberségről, hitről, istenkeresésről, felnőtté válásról, önmagunkkal való szembesülésről krízis helyzetekben, szimbólumokról.
Egy baráti családdal (két szülő és négy gyerek: három lány és egy fiú) néztem meg a filmet először. (12 éven aluliaknak nem ajánlott, de határeset. Megrázó jelenetek vannak benne, ami kicsiknek nem való, szerintem. Persze tudom, hogy a mai gyerekek már jobban hozzászoktak ehhez, mert sok erőszakot látnak a médiában. Ezt ennek a családnak a gyerekei is alátámasztották.) Egy héttel utána beszélgettünk is egy jót a látottakról.
Érdekes részre bukkantam a december 20-i Heti Válasz 77. oldalán Pál Feri interjújában: "Arra a kérdésre, hogy bizonyítható-e Isten létezése, a tudomány legtisztább válasza, hogy nem illetékes a válaszadásra. Ha tudományosan nem lehet eldönteni, hogy egy istenélményemben valóban Vele találkoztam-e, vagy csupán valamilyen biokémiai folyamat zajlott le bennem, akkor én választhatom meg, melyik értelmezést fogadom el. Ez már a legkevésbé sem elméleti kérdés, hiszen akárhogy döntök, az hatással lesz az életem egészére." Szerintem, ezt a filmtől függetlenül mondta Pál Feri, de nagyon idetalál.
Másodszor is megnéztem a filmet négy jezsuitával és egy férfi munkatárssal, velük is beszélgettünk róla.
A beszélgetésekből, a filmről írott vélemények olvasásából és a töprengéseimből ez tűnt ki számomra: nem mindegy, hogyan nézzük a világot, az eseményeket, az embereket, magunkat. Például nézhetem úgy mindezt, mint Isten csodálatos alkotását. A világ és az ember alapvetően jó. Mindenki értékes, mert Isten van létünk és személyünk legmélyén. Ebből adódik alapvető emberségünk és méltóságunk.
De nézhetem úgy is mindezt, mint véletlen anyagi (fizikai, kémiai és biológiai) eseményt. Nézhetek úgy a másik emberre, mint aki kihasználható, félrelökhető, letaposható, felfalható az én érdekemben.
Az igazán nagy tudósok közül többen rácsodálkoznak a világ és az ember szépségére, titokzatosságára. Sok mindent nem láthatunk, nem tapasztalhatunk meg érzékszerveinkkel. There is more than meets the eye. Visszafogottan fogalmazva: a világ és az ember több, mint amit külső érzékszerveinkkel felfoghatunk. „Mert a látható mulandó, a láthatatlan azonban örök.” (2 Kor 4, 18)
Ajánlom a filmet, mert lelki gyakorlat is.
Várom a véleményeket, hozzászólásokat! Trollok kíméljenek!!
Utolsó kommentek