Ma van Miki Szent Pál japán jezsuita vértanú és társainak ünnepe. http://www.katolikus.
A jezsuita kalendáriumban hozzájuk kapcsolódóan ünnepelünk még számos további japán jezsuita vértanút, akiket a közelmúltban avattak boldoggá. Egyikük Péter Kasui Kibe.
Nemrégiben láthattuk Martin Scorseses Némaság című filmét, ami drámai módon beszéli el a XVII. századi jezsuita misszionáriusok történetét. Ugyanebben az időben élt P. Péter Kasui Kibe (1587-1639) jezsuita vértanú is, akit 2008-ban Nagaszakiban avatták boldoggá 187 más japán vértanúval együtt. Idén 400 éve, hogy elindult egy nagyon hosszú zarándokúton. Hova és miért?
Péter 13 évesen került a jezsuiták iskolájába, majd katekéta lett és egyfajta jezsuita önkéntesként működött nyolc évig. 1614-ben Tokugawa sógun minden keresztény misszionáriust kiutasított Japánból, ezért Péter Makaóba menekült és ott belépett a szemináriumba. Itt viszont a pestis járvány jött közbe és a jezsuiták bezárták az intézményt. Egy szamuráj azonban nem ismer nemet. Péter elhatározta, hogy Rómába utazik, és ott kéri felvételét a Társaságba. Hajóval először észak Indiába utazott és onnan indult Európa felé gyalog épp idén 400 éve, 1617-ben 32 éves korában. Áthaladt a mai Pakisztánon, Perzsián, az Arab Félszigeten és 3500 kilométert megtéve 1619-ben ért első japán zarándokként Jeruzsálembe. 1620 májusában pedig hajón érkezett el céljába Rómába, ahol letette a fogadalmakat és pappá szentelték. 1622-ben visszaindult hazájába, jóllehet ott a keresztény hit gyakorlása halálbüntetés terhe mellett már tilos volt ekkor már a szigetországban. Hosszú kalandok után jutott vissza Japánba 1630-ban. Hamarosan megtalálta a bujkáló keresztényeket, akiket aztán 9 évig szolgált papként. 1639-ben letartóztatták, mert egy keresztény a beígért pénzjutalom fejében elárulta őt. A hírhedt keresztényfaló Tokugawa Iemitsu sógun elé vezették. Az ő pribékje volt Inoue Masashige, aki személyesen felügyelte a kihallgatást. Ő volt az, aki korábban Christovao Ferreira-t, a jezsuiták korábbi viceprovinciálisát (aki a Scorsese filmben is szerepel) a keresztény hit megtagadására tudta kényszeríteni. Péter Kasui Kibét azonban a legbrutálisabb kínzásokkal sem tudták megtörni, vagy arra kényszeríteni, hogy hitét megtagadja. Kínzói végül lándzsával leszúrták. 1639 júliusában halt vértanúhalált 52 éves korában. A bírósági ítélete így szólt: „Ignorálta a Sógun parancsát és keresztényekkel törődött.”
Forrás: https://www.jesuiten.
Az utolsó 100 komment: