2016. február 28-án zajlott le a 88. Oscar-gála. Ennek kapcsán egy filmes sorozat formálódott lassan bennünk. Olyan filmeket vennénk sorra az Oscar-gála kapcsán vagy az elmúlt pár évből, melyekben papokkal is találkozhatunk.
Nem mehetünk el említés nélkül a régen áhított újabb magyar siker mellett, melyet a Saul fia ért el. Szabó István Mephistója után nagy utat tett meg a magyar filmművészet, amíg újra egy magyar alkotás vihette el a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar–díjat.
Én mégis az első bejegyzésben a díjazottak közül a legjobb film díját elnyerő Spotlight – Egy nyomozás részletei című filmet emelném ki nehéz, de valós témája miatt. Nagy utat járt be a Katolikus Egyház míg eljutott addig, hogy egy ilyen filmre pozitív fejleményként tekintsen: a Boston Globe pedofil papok eseteit feltáró oknyomozó csoportjáról szóló történetét a filmbéli Law bíboros utódja és egyben a Kiskorúak Védelmével foglalkozó Pápai Bizottság elnöke, Sean O’Malley bíboros így kommentálta múlt heti nyilatkozatában:
„A Spotlight egy fontos film, mert kapcsolatba hoz mindnyájunkat a papok által elkövetett szexuális visszaélések tragédiájával. A média azzal, hogy részletesen feltárta a papság szexuális visszaéléseinek történetét, az Egyházat elvezette ahhoz, hogy elismerje a tagjai által elkövetett bűntetteket és bűnöket, és elkezdjen szembenézni gyarlóságaival, az áldozatokban és családjaikban okozott sebekkel, valamint az áldozatok szükségleteivel. Egy olyan demokráciában, mint az amerikai, az újságírásnak lényeges szerepe van életünkben. A média azzal, hogy feltárta a szexuális visszaélések esteit, megnyitotta az ajtót, amelyen átlépve az Egyház válaszolni tud az áldozatok szükségleteire. A kiskorúak védelmének, valamint az áldozatoknak és családjaiknak való segítségnyújtásnak elsőbbséget kell kapnia az Egyház életének minden területén.”
Ezt a prioritást Joseph Ratzinger bíborosként és később pápaként is meglátta, elkötelezett volt az ilyen szexuális visszaélések botrányainak felgöngyölítésében, ahogy utódja Ferenc pápa is. Ferenc pápa is sokat tett ebben az ügyben: 2014-ben létrehozott egy vatikáni bizottságot a kiskorúak védelmére. Legutóbbi mexikói útjáról visszatérőben így nyilatkozott repülős interjújában:
„Lelkiismeretlen az a püspök, aki egy papot, miután pedofil esetre derült fény, másik plébániára helyez át, és a legjobb dolog, amit tehet, ha benyújtja lemondását.”
Nem véletlen ezért, hogy a díj átvételekor a film producere, Michael Sugar ezt üzente Ferenc pápának:
„Ferenc pápa, itt az ideje a gyermekek megóvásának és a hit helyreállításának”
Tom McCarthy, a film rendezője elismeréssel beszél Ferenc pápáról:
„Ferenc pápa nagyon ösztönzően hat rám. Úgy gondolom, hogy ő egy valóban előrelátó, befogadó, haladó, reform-beállítottságú ember.”
Szívbemarkoló a film karácsonyi jelenete, miközben a Csendes éj szól, a cikk íródik, és az áldozatok közelebb jutnak a békéhez, azzal hogy végre valaki meghallgatta őket. Egy másik karácsonyi jelenet jut most eszembe a Brooklyn című – szintén a legjobb film díjára jelölt – alkotásból. A főszereplő Eilis karácsonykor ellátogat az őt támogató Flood atyához, és segít a szeretetlakománál, melyet az brooklyni ír negyed szegényeinek szerveztek. Igen, helye van a Spotlight-nak is. Szomorú, de nem tagadhatjuk a valóságot: az Egyházban vannak ilyen botrányos esetek. Ugyanakkor el kell mondani az Egyház nem csupán erről szól, sőt az Egyház leginkább arról a szeretetről szól, amely e brooklyni lakomát is létrehívta.
Utolsó kommentek