Viccesen azt mondják néha, hogy a Szentlélek „kevésbé híres”, mint az Atyaisten vagy Jézus Krisztus. Tény, hogy ritkán említjük meg a Szentlelket, vagy ritkán fordulunk hozzá. A Szentlélek különösen a fiatalok számára sokszor még idegen. A Szentlelket talán a bérmálás ünnepe miatt ismerik. Ezt követően úgy tűnik, a fiatalok kevesebb figyelmet fordítanak rá. Következésképpen sokan nem kötődnek Istenhez. A Szentlélek nélkül a fiatalok könnyen elvesznek, és nehezen érnek el sikereket az életükben.
A Szentlélek a harmadik személy a Szentháromságban. Szoktunk még úgy beszélni Róluk, hogy: teremtett az Atyaisten, megváltotta a Fiú, és megszentelt a Szentlélek. Ha a fiatalok figyelnek a Szentlélekre, észrevehetik, hogy a Szentlélek az Atyaisten alkotó munkájának kezdetén már ott volt. Isten Lelke lebegett a vizek fölött (Ter 1,1). Sőt, Isten maga leheli az életet az élőkbe. Ez a Szentlélek, Ő az ember számára az életerő forrása.
Arra is emlékezhetünk, hogy Jézus az utolsó vacsorán sokat beszélt a Szentlélekről. Ő az, aki vigasztal, véd, támogat és segít később mindenkit. Aztán feltámadása után Jézus megjelent tanítványainak, és megadta nekik a Szentlelket (Jn 20,22). Pünkösd napja volt, azaz a Szentlélek eljövetelének ünnepe. Ekkor már Jézus befejezte földi tevékenységét, és felment a Mennybe. Ettől kezdve a Szentlélek aktív „működéséről” beszélhetünk.
Néhány tény a Szentháromságról, melyekből láthatjuk, hogy ez a Szentlélek kora: ha a múltban Jézus irányította tanítványait, akkor napjainkban a Szentlélek vezeti az egyházat. Az Ő cselekvése nélkül nem érhetjük el Istent. Ez kicsit furcsának tűnhet a fiatalok számára. Ne felejtsük el, hogy az egyház ezt tapasztalja: a Szentlélek készíti elő az emberek szívét és vonzza őket Krisztushoz; összegyűjti őket az egyházban; életet ad és az egyházat megszenteli (vö. KEK 737. és 747.). A fiatalok ezt gyakran elfelejtik, így sokan azt mondják: „Miért nem tudok imádkozni? Miért hiányzik az életerő? Miért nincs energiám ahhoz, hogy tovább járjak?”, stb. Ennek oka az, hogy még nem fordultak a Szentlélekhez, nem engedték, hogy visszavezesse őket Istenhez.
A fiataloknak szóló írásaiban Ferenc pápa gyakran hangsúlyozza: a Szentlélek előkészít. Az egyház és a pápa a fiatalok problémáját megérti, és azt akarja, hogy a fiatalok a Szentlélek felé közeledjenek. Érdekes, hogy „ahol az Atya és Jézus jelen van, ott a Szentlélek is ott van. Ő az, aki előkészíti és kitárja a szíveket, hogy befogadják ezt az örömhírt, ő az, aki elevenen tartja az üdvösség e tapasztalatát.” (Krisztus Él, 130.).
Ha az ifjúság az álmok színpada, akkor a Szentlélek valóra váltja azokat. A fiatalokkal mindig van egy Személy, aki hatalmas, tájékozott, erényes, bölcs és bátor. Mindig hajlandó lelkesedést és életerőt adni a fiatalok életébe. Ha kapcsolatba akarnak lépni Jézussal, akkor a Szentlélek egyre beljebb viszi őket Krisztus szívébe, hogy egyre inkább eltöltse őket az Ő szeretete, világosságának ereje. Eközben a siker, a boldogság és a béke az, amit a fiatalok érezhetnek és megérthetnek.
Ha a fiatalság a szerelem korszaka, akkor a Szentlélek erősebbé teszi azt. Az embereket Istenhez és egymáshoz vonzza. Mert „a remény pedig nem csal meg, mert a nekünk ajándékozott Szentlélekkel kiáradt szívünkbe az Isten szeretete.” (Róm 5,5). Ez a „gravitáció”, amelyre szükségük van a fiataloknak a szeretet utazásában. Ezért az egyház emlékeztetni akar: „Mindennap hívd segítségül a Szentlelket, hogy szüntelenül megújítsa benned a nagy örömhír élményét. Miért is ne? Nem veszíthetsz semmit, Ő pedig meg tudja változtatni az életedet, meg tudja világosítani és jobb irányítást tud neki adni.” (Krisztus Él 131.).
A fiatalok talán nem vették figyelembe ezt az életerőforrást. Pedig a Szentlélek mindig ott van; minden ember lelkében ott akar lakni. A Szentlélek egyesíteni akarja a fiatalokat a szeretetben. Azt akarja, hogy kapcsolódjanak az egyházhoz, az igazsághoz és Istenhez. Ennek van egy feltétele: kérik és elfogadják a Szentlélek segítségét. A fiatalok is élvezhetik ezt az egyedülálló tapasztalatot: a Szentlélek az élet lelkeként vagy alapelveként működik. Ő maga egyesíti az egyház minden tagját egymással és az egyház fejével, Krisztussal. (vö. Ef 2,21–22).
Kedves fiatalok! Ha belefáradtunk a kísértésekbe, a Szentlélekkel legyőzhetjük őket. Nélküle sok akadályt nem tudunk leküzdeni az életünk útján. A Sátán próbálkozása nem fog sikerülni, ha látja bennünk a Szentlélek jelenlétét. Szerencsések vagyunk, hogy a Szentlélek hajlandó segíteni nekünk. Ily módon a fiatalok útja sokkal értelmesebb, és jövőjük sokkal fényesebb lesz.
A Szentlélekkel mondhatjuk el: Te vagy a legjobb forrásom. Ebben az esetben magunkra érthetjük, hogy: „Olyan lesz, mint a víz mellé ültetett fa, amely gyökereit egészen a folyóig ereszti. Ha jön a hőség, nem kell félnie, lombja mindig zöldellni fog.” (Jer 17,8). Amikor sok fiatal ember fáradt és szomorú, ha az Úrban, a Szentlélekben hisznek, akkor „új erőre kapnak, szárnyra kelnek, mint a sasok. Futnak, de nem fáradnak ki, járnak-kelnek, de nem lankadnak el.” (Iz 40,31).
A Szentlélek segítségéért nem kell mást tennünk, mint imádkozva kérnünk tőle. Folyamatosan hívjuk meg Őt a lelkünkbe; akkor mindegyikünk lelkét megszenteli és az Isten templomává teszi. Különösen az élet nehézségeivel szembenézve ne felejtsd el, hogy a Szentlélek mindig veled van. A Szentlélek közelségének kifejezésére a Biblia olyan képeket használ, mint a víz, a tűz, a felhők, a fény, a galamb stb. Ezek a látható szimbólumok segítenek a fiataloknak közelebb kerülni a Szentlélekhez. Ne felejtsük el, hogy Ő segíteni akar nekünk!
Ó, Szentlélekünk, kérjük, hogy jöjj mindent megújítani bensőnkben és körülöttünk! Ámen.
Utolsó kommentek